Открытое письмо Общественной Организации вкладчиков "Форум SOS" о судебной реформе: Компании группы "Континиум" (которая контролирует сеть автозаправок WOG) должны Банку Форум больше миллиарда гривен, но уклоняются от выплаты своих долгов через суды

5 комментариев
Генеральному прокурору України
Луценку Ю. В.

Заступнику Голови Адміністрації Президента України
Філатову А. В.

Міністру юстиції України
Петренко П. Д.

Голові Комітету Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя
Князевичу Р. П.

Голові Комітету Верховної Ради України з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності
Кожем'якіну А. А.

Голові Вищої Ради Правосуддя
Бенедисюку І. М.

Голові Громадської ради доброчесності

Голові Представництва МВФ в Україні
Жерому Ваше

Директору Світового банку в справах України, Білорусі та Молдови
Сату Кахконен

Копія:
Директору-розпоряднику Фонду гарантування вкладів фізичних осіб
Ворушиліну К. М.

№ 130 від 15 червня 2017 р.


Незважаючи на оголошений початок судової реформи та внесені з цією метою зміни до Конституції України, продовжується практика постановлення вкрай сумнівних судових рішень, які фактично позбавляють можливості повернути гроші (в сумі понад мільярд гривень), що належать державі в особі Фонду гарантування вкладів та іншим кредиторам неплатоспроможного ПАТ "Банк Форум". Позаяк, саме ці гроші дозволять ПАТ "Банк Форум" нарешті повністю погасити свою заборгованість Фонду гарантування вкладів та почати виплати іншим кредиторам банку.

В зв’язку з цим, до Вас звертається громадська організація "Асоціація потерпілих вкладників "Форум СОС", яка була утворена небайдужими вкладниками, що зазнали збитків внаслідок неплатоспроможності банківської установи – ПАТ "Банк Форум". Відповідно до постанови Національного банку України від 13.06.2014 року № 355 було розпочато процедуру ліквідації ПАТ "Банк Форум", яка триває по сьогоднішній день. З метою завершення ліквідації та акумулювання коштів, необхідних для проведення розрахунків з вкладниками та кредиторами, ПАТ "Банк Форум" веде численні судові спори зі стягнення заборгованостей з боржників (позичальників) банку. Мета ГО "Форум СОС" – забезпечення участі громадськості та захисту інтересів вкладників банку, прозорості ліквідаційних процедур, максимально повного повернення коштів позичальниками банку.

Як відомо із засобів масової інформації та Єдиного державного реєстру судових рішень, ТОВ "Золотий екватор", МПП "ВК Імпекс" та ТОВ "Сетерус" (далі "Позичальники"), що пов’язані з групою "Континіум", яка контролює мережу автозаправок WOG, зобов'язані повернути ПАТ "Банк Форум" кредитні кошти за двома кредитами на загальну суму близько 43 мільйонів доларів США. Позичальники ведуть активну господарську діяльність і у стані ліквідації не перебувають. В заставі за кредитами цих позичальників знаходяться 32 автозаправних станції (АЗС) мережі WOG (більшість яких зосереджено в західній частині країни) та нежитлові приміщення в місті Києві.

Незважаючи на те, що обов'язок Позичальників повернути кредити підтверджений судовими рішеннями, зміст судових актів та подальше їх виконання викликають сумніви у доброчесності та компетентності посадових осіб, які приймали відповідні рішення.

Так, Господарським судом Рівненської області у справах № 918/1930/14 (суддя: Торчинюк В.Г.) та № 918/1959/14 (судді: Гудзенко Я.О., Горплюк А.М., прізвище третього судді з колегії суддів у Єдиному державному реєстрі судових рішень приховане, що є порушенням ч. 3 ст. 7 Закону України "Про доступ до судових рішень") прийнято рішення про стягнення на користь ПАТ "Банк Форум" заборгованості з вищеназваних Позичальників.

При цьому, із боргу у розмірі близько 43 мільйонів доларів США, судами фактично стягнуто в жовтні 2015 року близько 670 мільйонів гривень, чим значно звужено відповідальність Позичальників та обмежено права позивача (ПАТ "Банк Форум") шляхом перерахування сум боргу із застосуванням незрозумілого курсу валют (близько 15 грн. за долар США). У такий спосіб загальний обсяг заборгованості Позичальників було занижено на суму понад 260 млн. грн., що видно з наступного.

В рамках розгляду справ № 918/1930/14 та № 918/1959/14 про стягнення заборгованості з Товариства з обмеженою відповідальністю "Золотий Екватор" та Малого приватного підприємства "ВК Імпекс" суддями господарського суду Рівненської області та Рівненського апеляційного господарського суду відповідно були прийняті наступні рішення, які завдають Публічному акціонерному товариству "Банк Форум" та його кредиторам збитків в особливо великих розмірах:

1) Відповідно до рішення господарського суду Рівненської області у справі № 918/1930/14 від 06.10.2015 р., за позовом ПАТ "Банк Форум" стягнуто загальну суму заборгованості ТОВ "Золотий Екватор" (код ЄДРПОУ 37425075) на користь ПАТ "Банк Форум" по поверненню кредитних коштів у розмірі 31 825 694 дол. США та нарахованих процентів за користування кредитом в розмірі 974 661 дол. США.

Дані суми безпідставно та необґрунтовано визначені у гривневому еквіваленті як 500 003 971 грн. та 15 312 621 грн. відповідно, із застосуванням при визначення гривневого еквіваленту курсу близько 15,71 грн. за 1 долар США, в той час як встановлений Національним банком України офіційний курс гривні до долара станом на дату прийняття рішення суду 06.10.2015 р. становив 21,22 грн. за 1 долар США, що призвело до штучного заниження заборгованості Позичальників та відповідно завдання збитків ПАТ "Банк Форум" станом на дату прийняття рішення 06.10.2015 р. на суму 180 563 961 гривень.

2) Відповідно до рішення господарського суду Рівненської області у справі № 918/1959/14 від 09.10.2015 р., зміненого Постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 30.11.2015 р., за позовом ПАТ "Банк Форум" стягнуто суму заборгованості з МПП "ВК Імпекс" (код ЄДРПОУ 21751236) на користь ПАТ "Банк Форум" в розмірі 9 707 831 доларів США за кредитним договором та 297 302 долари США простроченої заборгованості за нарахованими процентами.

Дані суми разом були безпідставно та необґрунтовано визначені у гривневому еквіваленті як 157 774 656 грн., із застосуванням курсу близько 15,77 грн. за 1 долар, в той час як офіційний встановлений Національним банком України курс гривні до долара станом на дату прийняття рішення судом апеляційної інстанцій 30.11.2015 р. становив 23,88 грн. за 1 долар США), що призвело до штучного заниження заборгованості Позичальників та відповідно завдання збитків ПАТ "Банк Форум" станом на дату прийняття рішення 30.11.2015 р. на суму близько 81 194 522 гривень.

Проте, і ці судові рішення фактично не виконуються. Їх виконання заблоковане із застосуванням важелів недосконалої української системи правосуддя.

Так, виконання судових рішень (тобто повернення кредитних коштів на користь ПАТ "Банк Форум") у вищезазначених справах за заявами боржників (ТОВ "Золотий екватор" та МПП "ВК Імпекс") розстрочено судами на вісім років, тобто до 31.08.2024р.

Розстрочення передбачено: у справі № 918/1930/14 - ухвалою господарського суду Рівненської області від 20.09.2016р. (суддя: Торчинюк В.Г.), яку частково змінено постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 07.11.2016р. (судді: Олексюк Г.Є., Мельник О.В., Розізнана І.В.), а у справі № 918/1959/14 - ухвалою господарського суду Рівненської області від 23.09.2016р. (судді: Андрійчук О.В., Горплюк А.М., прізвище третього судді з колегії суддів у Єдиному державному реєстрі судових рішень приховане, що є порушенням ч. 3 ст. 7 Закону України "Про доступ до судових рішень"), яку частково змінено постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 24.04.2017р. (судді: Олексюк Г.Є, Маціщук А.В., Петухов М.Г.).

ПАТ "Банк Форум" оскаржив такі сумнівні процесуальні рішення господарських судів першої та апеляційної інстанцій до суду касаційної інстанції.

Вищий господарський суд України скасував ухвали судів про цю 8-річну розстрочку, як незаконні, а розгляд питань про розстрочку направив на новий розгляд до господарського суду Рівненської області. Колегія суддів Вищого господарського суду при цьому зауважила, що суди попередніх інстанцій "повно не перевірили та не надали у сукупності належної оцінки обставинам, якими мотивовані вимоги заяви про надання розстрочки виконання рішення суду, а також заперечення щодо задоволення цієї заяви". Вищим господарським судом також було вказано, що "доводи ТОВ "Золотий екватор" та МПП "ВК Імпекс" щодо тяжкого фінансового стану не підтверджені, не є винятковими обставинами та не свідчать про неможливість виконання рішення суду".

Більше того, Вищий господарський суд підкреслив, що розстрочка виконання рішення суду у цих справах значно перевищує термін, до якого має бути завершена процедура ліквідації ПАТ "Банк Форум" (до 15.06.2018), що порушує права та інтереси кредиторів Банку, гарантовані Законом.

Однак, про повторному перегляді питання про розстрочку, всупереч висновкам Вищого господарського суду України, ухвалами господарського суду Рівненської області, а в подальшому також постановами Рівненського апеляційного господарського суду повторно прийнято рішення про розстрочення виконання судових рішень щодо повернення цих заборгованостей на користь ПАТ "Банк Форум", а термін розстрочки зменшений до 5 років - до 31.08.2021р., тобто знову ж таки поза межами строку ліквідації ПАТ "Банк Форум" (15.06.2018р.).

Такі процесуальні рішення, зокрема, містяться: у справі № 918/1930/14 - в ухвалі господарського суду Рівненської області від 13.02.2017р. (суддя: Торчинюк В.Г.), яку частково змінено ухвалою Рівненського апеляційного господарського суду від 11.04.2017р. (судді: Савченко Г.І., Маціщук А.В., Бучинська Г.Б.) та у справі № 918/1959/14 - в ухвалі господарського суду Рівненської області від 22.03.2017р. (судді: Андрійчук О.В., Войтюк В.Р., Марач В.В.), яку залишено без змін ухвалою Рівненського апеляційного господарського суду від 24.04.2017р. (судді: Філіпова Т.Л., Бучинська Г.Б., Василишин А.Р.).

Отже, повторні судові рішення про розстрочку виконання містять ідентичні за своєю суттю порушення. До того ж суди відверто проігнорували вимоги статті 111-12 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до якої вказівки, що містяться у постанові суду касаційної інстанції, є обов'язковими для суду першої інстанції під час нового розгляду справи. З урахуванням положень статті 100 Господарського процесуального кодексу України ці вказівки є також обов'язковими і для апеляційного суду.

Відтак, рішення про нову розстрочку виплати Позичальниками заборгованості неплатоспроможний ПАТ "Банк Форум" був змушений знову оскаржити до Вищого господарського суду України, де вони зараз перебувають на розгляді.

Таким чином, незважаючи на те, що судові рішення (у справах № 918/1930/14 та № 918/1959/14) про стягнення заборгованості з Позичальників були прийняті ще в жовтні 2015 року, ані держава в особі Фонду гарантування вкладів, ані інші кредитори ПАТ "Банк Форум" досі не можуть отримати власні кошти від цих Позичальників внаслідок постановлення судами (господарським судом Рівненської області та Рівненським апеляційним господарським судом) повторних та однотипних судових актів про розстрочку виконання рішення суду.

Важливо підкреслити, що судами встановлено такий строк розстрочки, який завідомо звільняє боржників (Позичальників) від сплати переважної частини їх заборгованості.

Так, термін припинення (ліквідації) ПАТ "Банк Форум" спливатиме 15.06.2018р. З припиненням юридичної особи – банку зобов'язання перед банком згідно з правилом ст. 609 Цивільного кодексу України вважатимуться припиненими.

Згідно з останніми судовими актами розстрочку виконання судових рішень визначено таким чином, що у перший рік розстрочки (2017 рік) суми виплат будуть мінімальними, а протягом останніх років (2021 та 2022 роки) - максимальними:

* ТОВ "Золотий екватор" по рішенню у справі № 918/1930/14 з розстроченої суми 502 636 341 грн. фактично сплатить лише 10 800 000 грн. Решту суми боргу, тобто 491 836 341 грн. – розстрочено судами за межами строку, встановленого для ліквідації ПАТ "Банк Форум";

* МПП "ВК Імпекс" по рішенню у справі № 918/1959/14 з розстроченої суми 153 034 656 грн. фактично сплатить лише 4 800 000 грн. Решту суми боргу, тобто 148 234 656 грн. – розстрочено судами за межами строку, встановленого для ліквідації ПАТ "Банк Форум".

Тобто, судові рішення про розстрочку боргів Позичальників заздалегідь (а з урахуванням того, що суди знехтували прямою вказівкою Вищого господарського суду про необхідність врахування строку на ліквідацію ПАТ "Банк Форум" – до 15.06.2018р.) свідомо та завідомо сформульовані таким чином, що із загальної розстроченої суми 655 670 998 грн. Позичальники повинні будуть сплатити лише 15 600 000 грн. (за умови, що боржники їх взагалі сплатять), що становить менш ніж 3%. Решта суми розстрочених заборгованостей, а саме: 640 070 998 грн., тобто понад 97% від суми розстроченої заборгованості ніколи не будуть сплачені у зв'язку з припиненням зобов'язання внаслідок ліквідації ПАТ "Банк Форум" у 2018 році.

При цьому, звертає на себе увагу не лише та обставина, що господарські суди Рівненської області вперто зневажають вимоги закону і неодноразово ухвалюють свої рішення всупереч позиції суду вищого рівня – Вищого господарського суду України, а й те, що ці рішення прийнято в інтересах формально різних боржників, але пов'язаних з однією промислово-фінансовою групою, а розстрочку виконання судових рішень для них встановлено з ідентичних мотивів, на подібних умовах і в подібні строки.

Зазначене викликає сумніви не лише у компетентності та доброчесності суддів, які ухвалювали вищевказані рішення, але й дає підстави для перевірки щодо можливої наявності у діях деяких з них ознак злочину, передбаченого статтею 375 Кримінального кодексу України – постановлення суддею завідомо неправосудного вироку, рішення, ухвали або постанови.

Судові перепони за участі Позичальників в процесі ліквідації ПАТ "Банк Форум" не обмежуються вищезгаданими господарськими спорами. Так, постановою Волинського окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2016 року у справі № 803/1273/16 задоволено адміністративний позов тих же Позичальників до Фонду гарантування вкладів.

За змістом цієї постанови Фонду гарантування вкладів фактично заборонено відчужувати права вимоги Банку до Позичальників (тобто кредити ПАТ "Банк Форум") на користь третіх осіб.

Отже, розстрочивши виконання судових рішень і заборонивши відступлення права вимоги третім особам, які не обмежені строком ліквідації ПАТ "Банк Форум" (15.06.2018р.), Позичальники таким чином фактично в судовому порядку зменшили суму свого боргу до розміру 15 600 000 грн., тобто 2,3% від загальної суми, стягнутої судом.


Як нам відомо, Фонд гарантування вкладів продовжує оскарження судових рішень у цій адміністративній справі (наразі розглядається питання щодо їх перегляду Верховним Судом України).

Майнові наслідки таких судових актів (а по суті – збитки), щонайменше в межах гарантованого державною відшкодування вкладів фізичних осіб, неминуче ляжуть на плечі держави в особі Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Інтереси ж решти кредиторів ПАТ "Банк Форум" залишатимуться незабезпеченими та незахищеними з відомої їм причини – недосконалість судової системи в Україні.

Така ситуація викликає сумніви і в тому, що судова реформа в Україні дійсно відбувається. Тому вважаємо, що викладені нами обставини повинні бути ретельно перевірені, а результати перевірки – доведені до відома громадськості.

Запорукою оперативності, прозорості та неупередженості такої перевірки, особливо на місцевому рівні, а також невідворотності наслідків такої перевірки для винних осіб вважаємо надання цій ситуації публічного характеру.

З урахуванням вищевикладеного та з метою утвердження верховенства права в суспільстві та законності у діяльності судів, відновлення довіри до судової влади в Україні та реального впровадження у діяльності суддів принципів незалежності та неупередженості, просимо Вас відреагувати та терміново вжити відповідних заходів, які належать до Вашої компетенції.

P.S. В понедельник, 19 июня 2017 в 10:40 будет судебное заседание по делу № 918/1930/14 (ПАТ "Банк Форум" против ТОВ "Золотой Экватор") в Высшем хозяйственном суде Украины (вул. О. Копиленка, 6).

5 комментариев :

 1. Толково,серьёзно и по существу. Только, к сожалению, не наблюдается какого-либо встречного существа с противоположной стороны. Это необыкновенно «тяжёлая работа тянут с болота бегемота». Эта нужная, непростая работа стоит многого.

  ОтветитьУдалить
 2. що тут сказати:

  «Борітеся – поборете, Вам Бог помагає! За вас правда, за вас слава. І воля святая!»

  ОтветитьУдалить
 3. ВКЛАДНИКИ БАНКУ "ФОРУМ": СУДИ ФАКТИЧНО ЗМЕНШИЛИ БОРГ МЕРЕЖІ WOG У ПОНАД 40 РАЗІВ
  http://finbalance.com.ua/news/Vkladniki-banku-Forum-sudi-faktichno-zmenshili-borh-merezhi-WOG-u-ponad-40-raziv

  ОтветитьУдалить
 4. Этот комментарий был удален автором.

  ОтветитьУдалить